foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Obchod s afhánskými potravinami
REPORTÁŽ: V Hartigově ulici nedaleko Ohrady otevřel zhruba před dvěma měsíci obchod s afghánskými potravinami, a protože jich je v Praze opravdu poskrovnu, vydali jsme se sem podívat.
Na úvod je třeba zmínit, že v Afghánistánu je po třech letech vlády Tálibánu katastrofální situace, jedná se o jednu z největší humanitární krizí na světě, podle loňské zprávy Amnesty International se tu porušují lidská práva, trpí zejména ženy a dívky, velmi špatná je i ekonomická situace. Počet lidí, kteří potřebují pomoc, stoupl z 18 na téměř 29 milionů. Podle světové zdravotnické organizace jsou miliony ohroženy podvýživou a nemocemi, a to včetně 2,3 milionů dětí.
Malá afghánská prodejna na Ohradě je tak v kontrastu s tím, jak to vypadá u prodavačů doma. Jak se afghánské potraviny, kterých je v zemi nedostatek, dostávají do Evropy, je otázkou.
Zákazníky tu obsluhuje urostlý čtyřicátník, který postavou i vizáží spíš připomíná personál z fitcentra. Obchod je jiný, než na jaké jsou zákazníci ve střední Evropě zvyklí. Po příchodu tu nikdo nebyl, neobjevil se ani po hlasitém pozdravu, až na konci obchodu jsme zaslechli tlumený hovor.
Zákazník? A to vadí?
Otevřenými dveřmi, zřejmě do bývalého skladu, byli vidět dva muži, kteří se zabývali konzumací pozdního oběda. Přítomnost zákazníka a pozdrav oba muže vůbec nevzrušil a v klidu pokračovali v jídle. Až po upozornění, že zákazník není zákazník, ale zástupce tisku a přišel do obchodu na reportáž, jeden z mužů zpozorněl a zřejmě druhému přeložil, o co jde. Teprve potom se nám začal věnovat.
Při představení odmítl říct, z které provincie v Afghánistánu pochází, jak dlouho v České republice pobývá.
Problémem při komunikaci byla i skutečnost, že prodavač téměř nerozuměl česky. Nakonec se náš rozhovor omezil na základní dotazy a na stručné odpovědi. „Prodejnu jsem otevřel před dvěma měsíci. Všechno, co je zde na prodej, pochází z Afghánistánu. Nabízím například sušené bílé i černé moruše, třešně, rozinky, mandle, meruňky, šafrán, fíky, pistácie a ořechy. A také mouku, sušenky, keksy a tradiční afghánský chleba, cukroví, dorty a koláče,“ řekl redakci PrahaIN.cz.
V prodejně je i box s několika druhy zeleniny. Zájemce může koupit čerstvé zelené a červené chilli papričky, ředkev a podivné malé plody, které majitel označil za brambory. Hned vedle zeleniny je neveliký regál s kečupem s chronicky známým neafghánským názvem západoevropského potravinářského koncernu. V chladicím boxu je několik lahví mléka z české provenience.
Praha je fajn, zůstanu
K dostání je i několik druhů koření včetně kari, koriandru a mletého chilli. Z luštěnin jednoznačně převládá cizrna. Z regálu s konzervami nám majitel podal malou plechovku a její obsah označil za afghánskou specialitu. Po delším vysvětlování jsme pochopili, že jde o známou pastu ze sezamu a cizrny. Podává se ochucená solí, oreganem, sekanou natí z petržele, drceným česnekem, citrónovou šťávou a olivovým olejem. Je všeobecně známá pod názvem hummus. Původně ovšem není z Afghánistánu, ale ze Středního východu z oblasti Libanonu a Izraele. V rohu prodejny jsme viděli mohutné balíky Basmati, oblíbené dlouhozrnné rýže, která pochází z Indie a Pákistánu.
Ve skleněné vitríně je nabídka několika druhů afghánských sladkostí v podobě koláčů. Jsou umístěné na podnosu a zabalené do potravinářské fólie. „Tento koláč se jmenuje šimpera a je z mouky, pistácií, mléka a cukru. Žiju v Praze a velmi se mi tady libí. Proto tady chci zůstat natrvalo,“ říká při loučení prodavačl.
Po odchodu jsme se na okamžik zastavili před prodejnou a rozhlédli jsme se. V této části Žižkova, na který byli kdysi tak hrdí místní patrioti, jsme český název podniku hledali těžce. Viděli jsme pouze jeden na místní restauraci. Hned naproti afghánské prodejně je malý bar Di Angelo Pizza. O několik metrů dál svítí čínské nehtové studio. V sousedství se nachází obchod Asian food and specialities. Na „čínský” Mama Royal restaurant navazuje bufet, který pro změnu nabízí thajské a vietnamské speciality.
Ve středu 13. listopadu jsme v článku opravili několik nepřesností. Omlouváme se a za upozornění děkujeme.