foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Výloha obchodu v Nerudově ulici na Malé straně
REPORTÁŽ: Na Pražský hrad míří kočáry se zástupci šlechtických rodů. Uprostřed jede panovník, kterého vítají nekončící ovace a výkřiky nadšení. Chodníky i okna domů jsou zaplněné Pražany i venkovským lidem, který přijel z daleka. Ze všech chrámů se ozývají zvony.
To všechno se kdysi odehrávalo během korunovačních průvodů na Královské cestě. Její část tvořila i dnešní Nerudova ulice, která patří k nejzajímavějším v Praze. Je součástí historie naší země a díky prastarým domům a palácům připomíná bohatou architektonickou galerii.
Naše redakce pravidelně mapuje dění na všech pozoruhodných místech v hlavním městě. Nerudovu ulici jsme navštívili před několika dny. Velká část domů se zde změnila na hotely. V Kolovratském paláci sídlí velvyslanectví Itálie a v historickém Morzinském paláci je ambasáda Rumunska. Nerudova ulice je slavná po celém světě. Není nic neobvyklé, že je tu množství zahraničních cestovatelů, a to dokonce i v současném nepříznivém počasí.
Rádi se sem ale vydávají i Češi. Poslední dobou je to však pohled spíše k pláči.
Lidé tu obdivovali domy, zdejší kostel i staré paláce. Méně nadšení ale byli při pohledu do výloh řady obchodů. Nepřekvapilo nás to. Na udivené obličeje turistů na Malé Straně jsme už zvyklí. Většina zboží, které zde nabízejí místní obchody, nemá s historií památné Nerudovy ulice a někdejší Královské cesty vůbec nic společného.
Kostlivec na rakvi
V několika krámech jsme narazili na kýčovité upomínkové předměty. Nejčastější v podobě magnetek, na kterých je zachyceno panorama Prahy nebo ve řvavých barvách pražský orloj. Naši pozornost také upoutaly sady plechových hrnků za 290 korun. Většinou s obrázkem Pražského hradu, dvojicí zamilovaných koček nebo kresbou Karlova mostu. Tyto „suvenýry“ jsme viděli hned v několika obchodech. U výlohy se hlasitě dohadovala dvojice starších žen. „Některý ten hrneček by ještě docela šel. Ale proč za něj chtějí takové peníze? To si raději koupím hezkou pohlednici,“ řekla nám paní Květa z Plzně, která prý do Prahy přijela na tři dny.
Jedním z vrcholů zdejšího „umění“ jsou miniaturní napodobeniny modrých, fialových a hnědých flašinetů s nápisem Praha. Za 397 korun.
Upomínkový sortiment doplňují v některých obchodech dřevěné i hadrové loutky různých velikostí. Prohlédli jsme si například figurku vojáka s vytaseným mečem, který vzdáleně připomínal příslušníka hradní stráže před Buckinghamským palácem v Londýně. Proč se prodává v Praze, netušíme. Další loutka navlečená v podivných šatech, která má zřejmě představovat středověkou selku. Na zdi je upevněná tak, že spíš připomíná oběšence. Další „klenot“ představuje malované kuchyňské prkénko s obrázkem slavného Týnského chrámu.
Psali jsme
Kšeftování s upomínkovými kýči na Malé Straně zřejmě dosáhlo vrcholu. V ulici Mostecká kousek od Karlova mostu si v prodejně můžete za 399…
Pozornost zahraničních i domácích návštěvníků, a samozřejmě i naši, ovšem zaujala výloha dalšího obchodu. Ten kromě perníků za výlohou totiž nabízel i miniaturní rakve z belgické čokolády a namalovaným kostlivcem. Jaká je historická souvislost kostry s Nerudovou ulicí nebo Prahou, se nám zjistit nepodařilo. Napadlo nás, zda nejde o pozůstatek ze svátku Halloween, ale ten se slavil už 31. října. Navíc se středověkou Prahou nemá rovněž nic společného. Minirakve byly vystaveny vedle malovaných perníkových srdíček s nápisem Prague.
Podobné „upomínkové“ předměty je možné najít i v dalších částech historického jádra hlavního města. Naše redakce nedávno informovala o tom, že u Karlova mostu si v prodejně suvenýrů můžete za 399 korun koupit umělohmotný model zpěváka Jiřího Korna s prasečí hlavou, krále Karla IV. v podobě kachny nebo zdegenerovaného slavného krtečka. „To jsou takové české symboly,“ řekla serveru PrahaIN.cz prodavačka Alina z Kazachstánu. V další prodejně zde prodávají sádrové modely lidských lebek.