„Za 11.750 ani nevstanu,“ reagoval plavčík na inzerát

28. 07. 202305:33
„Za 11.750 ani nevstanu,“ reagoval plavčík na inzerát
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Džbán

Každý rok se v Česku utopí okolo dvou stovek lidí. Někteří na přehradách, v lomech, jezerech, rybnících. O život ale přicházejí i na hlídaných koupalištích. Plavčík je člověk, který na koupalištích zachraňuje životy návštěvníků. Musí být v perfektní fyzické a psychické kondici.

Na svých bedrech nese obrovskou zodpovědnost. V případě selhání jde před soud a může skončit ve vězení.

Na území Česka existují četné sportovní oddíly a na vysokých školách jsou obory zaměřené na tělesnou výchovu a sport. Pro majitele koupališť by tedy neměl být problém sehnat tělesně zdatné a kvalifikované pracovní síly.

Opak je ale pravdou.

Sportovci a studenti o místo plavčíka nestojí. Na tato místa se ale nehrnou ani ostatní lidé a podle toho vypadá aktuální situace. Plavčíky hledají v Praze, Karlových Varech, Luhačovicích, Chomutově, Liberci, Šumperku, Teplicích a na dalších místech v Česku.

Nulová prestiž

Důvod? Plavčík byl kdysi respektovanou profesí. Dnes jde o pozici bez jakékoliv prestiže. Ještě před čtyřmi lety plavčíkům nabízeli plat 100 korun hrubého na hodinu. Nyní je to okolo 140 korun. Nikdo se proto nemůže divit, že se na pozici plavčíka nikdo nehrne.

Pracovní náplní plavčíků je ochrana a záchrana ohroženého života a poskytnutí první pomoci. Právě za tento výkon nese plnou odpovědnost, za to je placen a tomu by měl po celou pracovní dobu podřídit úplně všechno.

Znamená to, že během osmi hodin denně musí v bazénu uhlídat obrovské množství lidí, a to včetně malých dětí. Pokud svoji profesi vykonává odpovědně, je vystaven nepřetržitému stresu a vypětí.

Holka pro všechno

Někteří zaměstnavatelé si ale pracovní náplň plavčíka představují jinak. Pokud se podíváte na pracovní povinnosti plavčíka v některých nabídkách, dočtete se, že se stará o čistotu bazénů, úklid nejbližšího okolí koupaliště a podobně. Někteří zaměstnavatelé prostě považují plavčíka za uklízečku a poskoka.

Představme si následující situaci. Příslušník ochranné služby by dopravil na požadované místo hlídanou osobu. Před odchodem ze služby by ale dostal příkaz, aby vypral jeho použité spodní prádlo, vyleštil boty, vydrhnul vanu a v jeho bytě vynesl koš.

Doporučení

Databáze povolání Ministerstva práce a sociálních věcí u oboru plavčík, plavčice, uvádí charakteristiku této profese takto: „Plavčík na bazénech, koupalištích a aquaparcích zajišťuje bezpečnost návštěvníků těchto zařízení, usměrňuje jejich chování a vodní aktivity a je-li nezbytné, je připraven vykonat příslušný záchranný zásah.“

Pracovní činnosti:

• Dozor nad provozem bazénů, koupališť a aquaparků.
  • Zajišťování prevence, bezpečnosti a ochrany zdraví klientů zařízení.
  • Záchrana tonoucích a poskytování předlékařské první pomoci.
  • Kontrola hygienického stavu vody, teploty vody, ovzduší a čistoty bazénu.
  • Všechny tyto body představují vysoce kvalifikovanou odbornou činnost. Nikoliv úklidové a dočišťovací práce na koupališti. Zajímavé je i to, jakou úroveň vzdělání pro výkon příslušného povolání ministerstvo dále doporučuje.
  • Střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru tělesná kultura.
  • Vyšší odborné vzdělání v oboru tělesná kultura.
  • Bakalářský studijní program ve skupině oborů tělesná kultura, tělovýchova a sport.
  • Vyšší odborné vzdělání ve skupině oborů zdravotnictví.

Další vhodná kvalifikace k výkonu povolání:
  • Průkaz způsobilosti v poskytování základní první pomoci.
  • Průkaz způsobilosti v poskytování rozšířené první pomoci.
  • Osvědčení o znalosti osobních záchranných technik.

zdroj: MPSV

Bez zákona

Věc má ovšem háček. Kvalifikační způsobilosti, které jsou v databázi ministerstva práce uvedeny pro výkon tohoto povolání, nejsou upraveny žádnou legislativou. To znamená, že je nepředepisuje zákon. Pro zaměstnavatele tedy nejsou závazné. Přesně tomu odpovídá nabídka některých zaměstnavatelů.

Při hledání adeptů na pozici plavčík – plavčice se opakovaně můžeme dočíst: praxe a kvalifikace není potřeba. Zájemci pomůžeme během kurzu získat požadovaný certifikát. Někde dokonce píšou, že postačí základní vzdělání. Plavčíkem se tedy může stát prakticky každý, kdo umí plavat a absolvuje kurz.

Vhodné pro absolventy

Redakce PrahaIN.cz se rozhodla kontaktovat některé zaměstnavatele, kteří plavčíky hledají. Plavčík v nejmenované vesnici na severu Čech si za měsíc na zdejším koupališti vydělá 11.750 hrubého. Podle pracovnice odpovídá výpočet mzdy počtu odpravovaných hodin a jde o sezónní práci.

„Za to ani nevstanu, ať si to nechají,“ řekl redakci Pavel. V., který dělal plavčíka na královéhradecké Flošně.

Na stejné pozici v nejmenovaném brněnském sociálním zařízení hledají plavčíka na plný úvazek a nabízí nástupní plat 21 tisíc hrubého. U nabídky je výrazným písmem uvedena poznámka: vhodné pro absolventy.

Celoroční bazén v Praze nabízí rovněž hlavní pracovní poměr. Plavčíky láká na plat 140 korun hrubého za hodinu, osmihodinovou pracovní dobu a podle potřeby i desetihodinovou. Požaduje adekvátní kvalifikaci, dobrý zdravotní stav, fyzickou zdatnost a plaveckou gramotnost.

Koupaliště na severu Moravy nabízí dohodu o vykonané práci na tři měsíce a plat 160 korun na hodinu hrubého. Do pracovních povinností plavčíka, jak uvádí na svých stránkách, patří úklid koupaliště a přilehlých prostor. A samozřejmě pro nekvalifikované nabízejí kurz k získání certifikátu potřebného k výkonu této pozice.

Do říše pohádek tedy patří představa, že bezpečnost u bazénu bude na koupalištích zajišťovat urostlý, vyškolený a vzdělaný profesionál nebo profesionálka v nejlepších letech.

Profesionálové

Zcela jiná situace je v aquaparcích nebo v hotelových komplexech. Zdejší personální oddělení nepřijmou na pozici plavčíka nikoho, kdo nesplňuje požadovanou kvalifikaci. Zájemcům pak nabízejí 200 korun na hodinu hrubého a výš, placenou dovolenou a nejrůznější výhody.