foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Storm Club Prague
Když PrahaIN.cz informovala o konci známého tanečního klubu Storm Club Prague na Žižkově, slibovali jsme, že se tomuto tématu budeme ještě věnovat. Zajímali nás především důvody konce této ikony hudební scény v Praze, ale také širší souvislosti.
„Vážení přátelé, neříká se nám to snadno, ale je to tak. Po více než jedenácti letech, na konci dubna 2025, ukončíme provoz Storm Clubu,“ uvedli ve videoprohlášení na Instagramu.
Zjišťovali jsme víc. Podle slov ředitele klubu Ondřeje Veselky jednal Storm s majitelem objektu o prodloužení smlouvy kontinuálně od posledního prodloužení, které naposledy proběhlo v roce 2019.
„Vzhledem k tomu, že se současní majitelé objektu pokouší objekt prodat, nemohli nám nabídnout prodloužení smlouvy o déle než rok, maximálně dva. My jsme však požadovali minimálně 5 let, abychom měli jistotu návratnosti nutných plánovaných investic, které jsme v objektu zamýšleli,“ popsal redakci ředitel klubu.
Psali jsme
Miloslav Ransdorf, Tomio Okamura, Hana Kordová Marvanová. Tato jména již v minulosti zazněla v textech nejznámějšího českého horrorcore rappera…
Kompromis prý vzhledem k popsaným okolnostem nešel najít.
„S volnými prostory to bohužel v Praze není moc jednoduché. Pokud o nějakém vy, nebo vaši čtenáři víte, budeme rádi za tip,“ odpovídá Ondřej Veselka na otázku, jestli se Stormu fanoušci dočkají v novém kabátu a na novém místě.
Redakce se zajímala také o širší souvislosti ve spojitosti se Stormem. Byly s ním problémy? Obtěžovalo jeho fungování obyvatele Prahy 3?
S klubem jako takovým prý žádné problémy nebyly, negativní zkušenosti nemá ani pražská policie, jak nám sdělil její mluvčí Jan Daněk.
Storm Club Prague. Zdroj: PrahaIN.cz
Problémy (skoro) žádné
„Žádné problémy. Občas nějaká drobná krádež, ale to je spíš spojené s pitím alkoholu. Jinak je to z našeho pohledu v pořádku a neřešíme tam nic mimořádného,“ uvádí pražská policie.
Městská policie k tématu uvádí, že provádí zvýšenou hlídkovou činnost v okolí klubu, zejména kvůli rušení nočního klidu, přímo v klubu ale o nic zásadního nejde, v letošním roce přijala pouze dvě oznámení na rvačku a rušení nočního klidu, v ani jednom případě však neshledala protiprávní jednání.
„Strážníci se ale setkávají s případy, kdy ze strany návštěvníků klubu dochází k rušení nočního klidu na přilehlé cyklostezce a Tachovském náměstí. Z uvedeného důvodu provádíme v místech zvýšenou hlídkovou činnost. Zjištěné přestupky řešíme v rámci zákonných možností – pokuta, domluva, oznámení,“ popisuje redakci mluvčí městské policie Irena Seifertová.
Spolupráci s klubem si pochvalují v Praze 3, a to přímo starosta Michal Vronský (TOP 09), byť přiznává, že v průběhu let přišlo od místních obyvatel na klub mnoho stížností.
„Nutné je ale podotknout, že je velký rozdíl mezi fungováním Stormu před více lety a mezi fungováním Stormu nyní. Ke zlepšení situace došlo zejména na základě komunikace městské části s provozovatelem klubu. Jednalo se o věcech, jako je úklid bordelu v ulicích a omezení hluku skupinek návštěvníků po zavírací době. Městská část komunikovala s klubem veškeré stížnosti a společně pracovala na nápravě, nebo prevenci. Postupem času došlo ze strany klubu k výraznému posílení ochranky a také k jejímu proškolení, jak v daných situacích jednat,“ sděluje serveru PrahaIN.cz starosta Prahy 3.
Podle něj klub minimalizoval problémy, které mohou během běžného provozu hudebního klubu nastat. Ochranka dostala instrukce, jak pracovat s davem a v jakých případech kontaktovat policii. Zásadní změna tedy proběhla díky změně přístupu ochranky.
Michal Vronský. Zdroj: PrahaIN.cz
„V současné chvíli to funguje tak, že když přijde stížnost, zavoláme provozovateli a probereme, jak daný problém vyřešit a jak to příště udělat lépe. Vedení clubu Storm je velmi vstřícné a má zájem na tom, aby nepůsobili svému okolí potíže. Situace okolo clubu Storm se ale nevymyká běžnému fungování hudebního klubu ve městě, kde žijí lidé. Je jasné, že problémům se úplně zamezit nedá, jelikož se stále jedná o noční podnik s hudební produkcí. Snaha o minimalizaci potíží je podle nás i přesto důležitá,“ přidává.
Zmiňuje, že pro běžné občany, kterým provoz klubu vadil, může být konec Stormu dobrou zprávou, ale na městské části si zároveň uvědomují, že Storm Club Prague je výrazným a stěžejním podnikem v kultuře elektronické hudby a dalších žánrů a zavřením Stormu tak dojde ke ztrátě kulturní instituce, která má v hudební komunitě velké jméno.
Posledních 7 měsíců Stormu
Konec Stormu mrzí celou řadu umělců. Na v úvodu zmiňované video, které oznamovalo, že Storm příští rok navždy zavře, reagovalo mnoho významných DJů, a to i zahraničních, za všechny zmíníme Pythiuse z Nizozemska.
„Nejsem rezidentní DJ. Ale jednu dobu jsem tam hrál často a Storm sloužil jako propojení pražských DNB komunit s nováčky. Dávali hodně prostor novým DJům a byli vstřícní. Cením také, že klub dokázal přežít dobu covidovou. Jeho budoucí konec mě mrzí, ale věřím, že určitě zase vznikne něco nového pro novou generaci,“ uvedl pro PrahaIN.cz český drum’n’bass DJ Woice.
Konec Storm Club Prague ale nevnímají všichni negativně, pozitivní zprávou je například pro realitní společnost Boutiq Real Estate, která má na adrese Tachovské náměstí 5, tedy v těsné blízkosti klubu, projekt činžovního domu. Rekonstrukce byla zahájena na podzim 2023 a první lidé se sem nastěhují na jaře příštího roku.
„Je to dobrá zpráva pro budoucí majitele bytových jednotek,“ vzkázal nám Petr Míka, jeden ze zakladatelů společnosti a bývalý hokejista NHL.