foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Zámek u dveří, ilustrační obrázek
NA VLASTNÍ KŮŽI Ztráta klíčů od bytu nebo zabouchnuté domovní dveře patří k těm nepříjemnostem, které mohou v životě potkat každého, bez rozdílu věku, pohlaví či společenského postavení. Chvilka nepozornosti nebo trocha roztržitosti a pokud nevíte jak na to, nezbývá než povolat na otevření dveří odborníky. O vlastní zkušenosti se službou zámečnické pohotovosti se mohou podělit i někteří redaktoři webu PrahaIN.cz.
A máme pro všechny zapomnětlivce dobrou zprávu. Na otevření dveří určitě nebudete čekat hodiny, ani celou noc. Když zadáte do internetového vyhledávače libovolnou kombinaci slov Praha, zámečník, pohotovost, dveře, otevírání, objeví se seznam asi deseti firem. U čtyř z nich, náhodně vybraných, jsme prošli jejich nabídku. Ceny za typově podobnou práci se podle zveřejněných ceníků pohybují se v rozmezí 10 - 20 procent. Na konečnou cenu má největší vliv typ zámku a dveří, do nichž se má zámečník dostat.
Čím kvalitnější zámek, tím je dražší jeho otevření
Pokud jsou dveře pouze zabouchnuté, jedná se o tu lepší variantu. Sazba za otevření obyčejného zámku se pohybuje v rozmezí 300 až 500 korun. Zámek s bezpečnostním kování vyjde na 550 až 700 korun. Za otevření bezpečnostních dveří si profesionálové účtují 750 až 1150 korun. Po jejich zákroku se dveře otevřou s nepoškozeným zámkem, i když zůstal klíč zevnitř.
Když jsou dveře zamčené, vyjde jejich nejlevnější odemčení na 600 až 700 korun, ceny se však spíše pohybují v rozmezí 850 až 950 korun. U zamčeného zámku s bezpečnostním kování se účtuje 1250 až 1400 korun. Nejdražší je opět otevření bezpečnostních dveří, podle typu mohou být hliníkové nebo plastové, vyjde to na 1650 až 1850 korun, přičemž plast je dražší.
Doprava a příplatky za noční a víkendový výjezd
Rozdíly v dopravě jsou u vybraných firem minimální, cena v průměru vychází na 450 korun. Shodné jsou u všech firem příplatky za noční výjezdy, účtuje se 50 procent z ceny práce, po půlnoci může být příplatek až do výše 100 procent za práci. V sobotu a neděli se účtuje za příplatek také 50procent z ceny práce.
Dojezd maximálně do hodiny
Oslovené firmy nám potvrdili fakt, že se navzájem znají, spolupracují spolu a pokud časově nestíhají, postupují si jednotlivé zakázky. Platí to zejména pro živnostníky, díky tomu se průměrná doba dojezdu technika od zavolání pohybuje kolem půl hodiny, maximálně do hodiny.
Větší společnosti zaměstnávající vlastní techniky, kteří používají firemní vozidla a nářadí, si naopak jedou na sebe a konkurenci nechtějí. Že konkurenční boj probíhá i mezi zámečníky, nám potvrdil jeden z nich, když popisoval, jak mu po určitou dobu pravidelně blokoval telefonní číslo automatický robot tak, že bylo stále obsazené.
Do minuty hotovo. „Sezame, otevři se“ nestačí
Samotný úkon otevření dveří netrvá dlouho. Zkušený zámečník potřebuje k otevření zamčených dveří pár desítek sekund. Na dotaz, co mu k tomu pomáhá nejvíc, dostala redakce PrahaIN.cz odpověď, že šikovné ruce a dvacet pět let praxe. Fígle a triky získané zkušeností ze zásady zákazníkům neprozrazují, ruce si kryjí za zády, takže odkoukat se toho moc nedá.
Pro otevření zamčených dveří je nutné technikovi ukázat doklad prokazující, že klient má právo do bytu vstoupit. Poslouží občanský průkaz, nájemní smlouva, přítomnost majitele bytu nebo asistence Policie.
Zabouchnuté dveře vedou. Až 50 výjezdů denně
Ptali jsme se ve firmách na průměrný počet denních pohotovostních výjezdů zámečníků v Praze. Odhadem je to 40 -50 výjezdů denně. A jednoznačným vítězem mezi důvody jsou zabouchnuté dveře. Průměrná cena za tento výkon se pohybuje kolem 1500 korun, pohybuje se v rozmezí 1200 až 1800 korun.
Komu se zdá, že si zámečníci účtují za minutu práce hodně, může si udělat profesní rekvalifikační kurz na zámečníka. Ten stojí asi 47000 korun. Anebo k zamčeným dveřím zavolat hasiče, ti otevřou každé dveře za vteřinu, ale beranidlem.
Psali jsme
V souvislosti se současnou bytovou krizí zvažuje pražský magistrát, že by prodeje jednotlivých bytů městskými částmi nově podléhaly také souhlasu…
Psali jsme
Množství zvířat v zoo se zazimování netýká a jsou k vidění venku i během zimy. Příkladem můžeme zmínit slony a slůňata, vlky či plameňáky. Ale…