foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova Průmyslového paláce na Výstavišti Praha.
Největší a dlouho očekávaná památková obnova v Praze míří k realizaci. Už příští týden bude oficiálně zahájena dostavba levého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Jednu z nejcennějších pražských staveb z konce 19. století zcela zničil obří požár v říjnu roku 2008. Od té doby čeká část monumentální budovy na dostavbu. Víte, kde vlastně stojí? A v jakém slohu je postavena?
Už v úterý má být oficiálně předáno staveniště Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Levé křídlo paláce, postaveného k příležitosti světové výstavy v roce 1891, kompletně vyhořelo v roce 2008, od té doby také město řešilo vedle sporů s tehdejším nájemcem areálu i jeho obnovu.
Ta začně právě příští týden a Prahu vyjde na zhruba 750 milionů korun. Obnoveno bude ve své původní podobě z roku 1891.
A protože o rekonstrukci samotné vás budeme podrobně informovat po oficiálním předáním staveniště, soustřeďme se nyní na samotnou historii této unikátní stavby, která je mylně považována za secesní.
Pravdou není ani její umístění v Holešovicích. Pozemky na světovou výstavu byly totiž vyčleněny z původní Královské obory, tedy Stromovky, která je historicky v katastru Bubeneč, což tehdy byla periferie Prahy.
„Styl paláce je samozřejmě historismus – jinak tomu ani nemohlo být, protože první secesní stavba, Tasselův dům v Bruselu, vznikla až o rok později. Časté označování Průmyslového paláce coby „secesní stavby“ je tedy nonsens,“ vysvětlil historik architektury Zdeněk Lukeš.
Za stavbou Průmyslového paláce stojí architekt Friedrich Münzberger, karlínský rodák a mimo jiné také autor návrhu Palackého mostu mezi Palackého náměstím a Lidickou ulicí na Smíchově. Podle Lukeše šlo o návrh sice prostý, ale velmi elegantní a svému tvůrci přinesl velký respekt v uměleckých kruzích. Postaven byl v letech 1876 – 1878.
Po sérii návrhů obytných domů na Novém Městě, v rodném Karlíně, ale například i budovy Náprstkova muzea už přišla životní zakázka. „Hlavními dominantami nově vznikajícího areálu pro světovou výstavu se měly stát dva objekty – Průmyslový palác a Strojovna. Ústřední budova paláce se dvěma křídly měla být původně zděná, ale očití svědci impozantních železných konstrukcí ze světové výstavy v Paříži 1889, především Haly strojů a Eiffelovy věže, prosazovali, aby i nové dominanty areálu využily progresivních metod,“ přiblížil Zdeněk Lukeš před časem v Lidových novinách.
Nakonec to podle jeho slov skončilo kompromisem. „Münzberger projekt Průmyslového paláce přepracoval, zděné zůstaly některé partie, ale převážná část objektu byla smontována ze železa za účasti inženýrů Josefa Reitera a Františka Prášila z Pražské strojírny,“ dodal historik architektury.
To, že jde o významnou pražskou stavbu ostatně potvrzují i památkáři z Národního památkového ústavu (NPÚ), kteří na dotaz PrahaIN.cz zhodnotili i plán obnovy.
Psali jsme
FOTOGALERIE Památkově chráněná dvojvila na pomezí Královských Vinohrad a Vršovic, kterou si nechali postavit v takzvaném národním slohu bratři…
„K projektu obnovy zničeného křídla proběhlo mezi NPÚ, investorem a projektantem nesčetně jednání, diskusí a porad. Výsledkem je podle nás zdařilý projekt věrné repliky opřený o důkladný stavebněhistorický průzkum,“ potvrdila PrahaIN.cz Andrea Holasová z NPÚ.
Z místního šetření památkářů na začátku ledna pak vyplynulo, že stavební firmy Subterra a Metrostav zatím nestaví, ale už připravují potřebná povolení pro vjezd techniky a další formality.
Psali jsme
FOTOGALERIE Zlatá klec pro noblesního elegána. Tak lze nazvat nejkrásnější činžovní dům na Starém Městě, který se stal ke konci života…