Zájem o studium na vysoké roste. Narůstá také počet zahraničních studentů

18. 05. 202420:31
Zájem o studium na vysoké roste. Narůstá také počet zahraničních studentů
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, ilustrační foto

České vysoké školy zaznamenávají nárůst počtu studentů i následných absolventů. Roste však ale i počet studentů ze zahraničí. Nejvíce jich je ze Slovenska, Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu.

Jak vyplývá z tiskové zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ), v Česku na konci roku 2023 studovalo vysokou školu celkem 308.640 studentů. Až 40 procent z nich bylo v Praze, 20 procent v Brně, 8 procent v Ostravě a 7 procent v Olomouci. Počet studentů na vysokých školách se v období mezi roky 2019 a 2023 zvýšil o 20 tisíc. Vliv na to může mít údajně rostoucí počet bakalářských programů.

Nepřetržitý nárůst tuzemské školy zaznamenaly v množství uchazečů a studium ze zahraničí. Cizinci tvořili na konci roku 2023 celkem 18 procent všech studujících na vysokých školách, tento trend narůstá přitom již od roku 2001.

„Nejvíce zahraničních studentů pocházelo dlouhodobě ze Slovenska, s odstupem pak v roce 2023 následovali studenti z Ukrajiny, Ruské federace a Kazachstánu. Počet studentů z Ukrajiny se za poslední dva roky zvýšil o více než polovinu, naopak počet studentů z Ruské federace se snížil o téměř čtvrtinu,“ uvedla ve zprávě Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Studenti ze zahraničí na českých školách

O zvyšujícím se podílu cizinců na českých vysokých školách informovalo již dříve Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v tiskové zprávě.

Až dvě třetiny cizinců studuje program v českém jazyce.

Motivací k výběru Česka jako studijní destinace a průběhu studia se zabývá již dlouhodobě Dům zahraniční spolupráce (DZS). Ten výsledky uveřejnil i ve svém nedávném výzkumu.

„Zajímavé je pozorovat i regionální rozdíly motivace studovat na českých vysokých školách. Zatímco pro studenty v Severní Americe je hlavním motivátorem vyváženost kvality studia a nákladů na studium, Střední a Latinská Amerika, západní Evropa a část Blízkého východu oceňuje příležitost studovat v angličtině,“ uvedl ve zprávě Michal Uhl, ředitel DZS.

Z dotazovaných zahraničních studentů by si Česko pro studium zvolilo znovu celkem 85 procent respondentů. Jedním z hlavních důvodů volby je dle všeho poskytnutá kvalita vzdělání.

„Zahraniční studenti přinášejí různorodost a kulturní obohacení do českých vysokých škol, což zvyšuje kvalitu vzdělávání. Jejich přítomnost také pozitivně ovlivňuje ekonomiku země. Během studia přispívají trhu práce skrze poplatky za studium, placení daní a pojištění, a po studiu svým zaměstnáním v českých firmách. Přijímání zahraničních studentů může také kompenzovat pokles demografického vývoje obyvatelstva,“ dodala Soňa Lippmann, vedoucí komunikační a analytické sekce v DZS.