Zálohování nápojových obalů budí rozpaky i mezi senátory. Své řekl také exministr Kužvart

23. 06. 202414:01
foto: PrahaIN.cz/Miloš Kužvart a Zdeněk Nytra

Z BESEDY: Ministerstvo životního prostředí připravuje novelu zákona o odpadech, jejímž prostřednictvím chce zavést zálohování některých nápojových obalů. Jde o limonády, minerální vody a pivní láhve. Mohlo by se zdát, že se jedná o přínos životnímu prostředí. Pravda je ovšem trochu jiná.

Návrh novely zákona o odpadech zpochybňuje řada institucí. Od Hospodářské komory po Svaz měst a obcí. Kritice jej podrobují také politici. V květnu například Lucie Kubesa (ODS), předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví pražského zastupitelstva.

K jednání v Senátu se před několika dny sešli Miloš Kužvart, výkonný ředitel České asociace oběhového hospodářství, exministr životního prostředí a člen horní komory Zdeněk Nytra (ODS). PrahaIN.cz byla u toho.

Z jednání vyplynulo, že novela zákona zapomíná na tři základní pilíře: být ve prospěch ekologie, ekonomiky a také sociální oblasti. Navíc novela předchází nastavení priorit Evropského parlamentu, a jak víme, většina kandidátů do EP slibovala korekce Green Dealu.

Je třeba doplnit, jak na jednání rovněž zaznělo, že například ve Francii nápojové obaly zálohované nejsou. Podle tamního zákona mělo být rozhodnutí o zálohovacím systému přijato do konce roku 2023. Po několikaletých konzultacích a analýzách ovšem nebyl shledán záměr jako akceptovatelný a realizovatelný. Zásadní nesouhlas projevily francouzské municipality. Paralelní zálohový systém sběru, určený pouze pro jednorázové plastové nápojové lahve, by je připravil o dobře využitelný zdroj odpadu.

A co nás čeká v praxi?

Ve svých komorách, špajzech či garážích začneme skladovat nápojové obaly, abychom je nesešlápnuté a nepoškozené mohli vracet. Pak je dáme do pytle a vyrazíme. Zdá se někomu tento způsob komfortní a respektující „sociální nohu“ enviromentální politiky? Miloš Kužvart a Zdeněk Nytra se shodují, že spíše ne.

„I v těch nejmenších obcích máme žluté kontejnery, do kterých jsme si zvykli odevzdávat plasty. Kampani za správné třídění jsme obětovali třináct miliard korun,“ upřesnil.

Zdeněk Nytra dodal: „Další miliardy jsme u nás investovali při výstavbě třídíren odpadu se záměrem dotřídit odpad především s ohledem na PETky. Nálada při prosazování zálohování v našich obcích je zcela shodná s náladou Francouzů. A to jsou na tom Francouzi v třídění nápojových obalů o dvacet procent hůř než my.“

Podle našich informací se k novele zákona sešly stovky relevantních připomínek, které nejsou vypořádány, a přesto má návrh novely zamířit do vlády, aby k jednotlivým úpravám docházelo v rámci čtení v Poslanecké sněmovně. Slovo bude mít i Senát.