Zaměstnanci pražské záchranky se mohou těšit na mimořádné odměny

19. 08. 202318:02
Zaměstnanci pražské záchranky se mohou těšit na mimořádné odměny
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Sanitka, ilustrační foto

Pražští radní schválili na svém jednání v pondělí 14. srpna zvýšení limitu na platy zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZSHMP) o 60 milionů korun. Zdrojem pro potřebné finanční prostředky budou zvýšené výnosy od zdravotních pojišťoven, hlavní město tak nebude navyšovat svůj neinvestiční příspěvek do rozpočtu záchranné služby.

Jak se uvedeno na webových stránkách pražského magistrátu, pro rok 2023 byl původní limit prostředků na platy stanoven ve výši 477 139 500 korun. Nebyla v něm ale zohledněna vyhláška č. 315/2022 Sb. Ministerstva zdravotnictví ČR, která navýšila u některých odborností a kódů hodnotu bodu. Na jejím základě se tak v některých případech navýšila vyplacená částka za jeden výjezd o 1500 korun.

Vzhledem k vysoké náročnosti práce záchranářů požádala proto záchranná služba o použití části těchto výnosů na mimořádné odměny. Konkrétně se jedná o navýšení limitu prostředků na platy pro rok 2023 ve výši 60 milionů korun na konečnou částku ve výši 537 139 500 korun.

„Navýšení objemu peněz na mimořádné odměny našim záchranářům považuji za samozřejmost. Kromě díků a respektu si totiž tihle naši andělé strážní zaslouží i lepší ohodnocení. Jsem ráda, že podobně to vidí i další kolegové ve vedení Prahy,” uvedla náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví a sociální péči Alexandra Udženija (ODS).

V posledních letech je evidován setrvalý nárůst počtu výjezdů záchranné služby. „V loňském roce jsme zasahovali u rekordního počtu více jak 142 tisíc událostí. Úspěšně jsme proto letos ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy rozšířili náš provoz o několik posádek vlastní zdravotnické dopravní služby, která přebírá část výjezdů nižší naléhavosti a efektivně ulevuje záchranářským posádkám,“ přiblížil Petr Kolouch, ředitel ZZSHMP.