Zápach a nános odpadků ve Vltavě. Metr od nich lidé pijí drinky

14. 05. 202310:01
Zápach a nános odpadků ve Vltavě. Metr od nich lidé pijí drinky
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Odpad ve vodě u pražské náplavky.

Náplavka v Praze u Palackého mostu je jednou z nejoblíbenějších letních destinací Pražanů. Místo k odpočinku, ale i k zábavě. V horkých dnech je tu takzvaně narváno k prasknutí. Mimo lidí a labutí je tu však bývá ještě něco jiného. Odpadky.

V Praze je náplavek několik. Lidé však k relaxu využívají zejména tu, která začíná u Mánesa a končí na Výtoni. Návštěvníci zde mohou zavítat na několik lodí, na kterých se mohou občerstvit. Na jedné z nich se dokonce konají i divadelní představení.

Mimo to se tu každou sobotu pořádá vyhlášený farmářský trh. Obdivovat tu ale můžete také velmi povedenou rekonstrukci takzvaných kobek, ze kterých se staly galerie a bary. Mimo lodí se tak můžete občerstvit i tady. Ceny nejsou zrovna nízké, ale pravděpodobně nic takového, na co byste z centra města nebyli zvyklí. Jen pro zajímavost v jednom okénku zde stojí pivo Rychtář 59 korun, Coca-Cola 65, čaj 69 korun, Aperol Spritz 135 korun.

Aperol a pohoda při pohledu na špínu 

Poslední zmiňovaný nápoj pocházející z Itálie je mezi Čechy dost oblíbený. Na náplavce můžete vidět party lidí i páry, jak si toto oranžově zabarvené pití vychutnávají. Jenže některá panoramata během toho už nemusí být tak krásná.

Výhled vám v těchto dnech může kazit velké množství odpadu.

Náplavka... Zdroj: PrahaIN.cz

Úklid náplavky zajišťuje společnost Trade center Praha. Správcem náplavek je Dušan Sahula. Podle něj je současná situace způsobená většími průtoky vody. Odpadky ve vodě ovšem nemá tato společnost na starost.

„Odpadky ve vodě jsou způsobené většími průtoky, a to je v gesci každého z provozovatelů plovoucích zařízení. To, co jste tam zahlédli, tak my pošleme výzvu, oni to musí uklidit. Je to nestandardní situace způsobená zvýšeními průtoky,“ sdělil Dušan Sahula serveru PrahaIN.cz.

Uklízecí četa našla na náplavce už mnohé 

„Náplavka je exponované místo a máme nasmlouvanou službu, co se týče odvozu odpadků. Plocha náplavky se uklízí každý den v brzkých ranních hodinách. Pokud je potřeba, tak jim objednáváme i mechanický strojní úklid,“ doplnil.

Je pravdou, že na zemi jsme vůbec žádné odpadky nespatřili. Kromě děsivého zápachu, který je na náplavce běžný, zde bylo čisto. Situace se podle Sahuly nezhoršuje, ale ani nezlepšuje

„Myslím si, že to je kontinuálně stejné. Jsou samozřejmě dny, kdy je tam toho odpadu více. Pak jsou dny, kdy je nepříznivé počasí, tudíž není problém. Záleží na situaci. Ale objemově, co se týče odpadu, tak si troufám říct, ze poslední dva roky je to pořád stejné. Během covidu byla náplavka bez návštěvníků, to těžko soudit. Ale jinak myslím, že je to v posledních letech pořád stejné,“ říká správce pražských náplavek.

„Například tento týden se řešila hromada vytahaného železa, jak je koníček magnet fishing, tak to technici museli uklízet. Nacházíme toho hodně. Značkami a zábranami počínaje. Našli jsme i několik sdílených koloběžek,“ uzavřel.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných