foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Hrob, ilustrační foto
Téměř zapomenutý bubenečský hřbitov Na Skalce, kde se pohřbívalo do roku 1888, se dočká oživení. Do pěti let by zde mohlo vzniknout nové Místo rozloučení. Návrh budoucího využití vzešel z dvoukolového soutěžního workshopu.
Zrušený hřbitov mezi ulicí Wolkerova a zdí parku Stromovka má rozlohu přes 1.100 metrů čtverečních. Aktivně využíván byl v letech 1802 až 1888, poté postupně chátral, až se na něj téměř zapomnělo. I v současném zanedbaném stavu má přitom jedinečnou atmosféru a historickou hodnotu, zejména díky dochovalým zbytkům zarostlých náhrobků a pomníků.
O záchraně opuštěného, nepřístupného a prakticky zapomenutého bubenečského hřbitova rozhodli pražští radní už v roce 2022. Jak tehdy informovala městská část Praha 6 na Facebooku, objekt byl za účelem citlivé úpravy svěřen do správy příspěvkové organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy, tehdy ještě pod jménem Správa pražských hřbitovů.
Tajemný hřbitov čeká oživení
„Kouzlo hřbitova spočívá také v tom, že o něm prakticky nic nevíme. Ve své době to byl jeden z mnoha lokálních hřbitovů. Pustíme se do hledání všech archivních záznamů, matrik pohřbených, plánujeme stavebně historický průzkum a pokusíme se rozluštit epitafy na fragmentech náhrobků. Že výsledky bádání mohou přinést překvapení, slibuje jeden z mála dochovaných náhrobků, který označuje místo odpočinku významného pražského Němce, finančníka, obchodníka a politika Eduarda Seuter von Lötzen, který byl mimo jiné členem strany Pokroku spolu s Palackým nebo Riegrem,“ uvedl v příspěvku Martin Červený, tehdejší ředitel Správy pražských hřbitovů.
Jak vyplývá z webu organizace, v loňském roce začala pro zapomenutý hřbitov hledat nové využití prostřednictvím soutěžního dvoukolového workshopu. Vizí přitom byla postupná přeměna ve víceletém horizontu s důrazem na zachování pietního charakteru místa. Funkce měla zahrnovat konání pohřebních rituálů pod širým nebem, vzdělávání společnosti v tématu pohřbívání a konce života nebo prostory k meditaci. Hlásit se mohli multioborové týmy. Vítěze vybírali odborníci v čele s krajinářskou architektkou Evou Němcovou.
Místo rozloučení pro všechny, kdo nemají hrob
Jako nejlepší byl nakonec dle informací z tiskové zprávy městské části Praha 6 vybrán návrh týmu Roman Brychta Architekti. Podle hodnotící komise nabídl nejcitlivější řešení, které je zároveň jednoduché a realistické. Hlavní myšlenkou je vytvoření pietního místa, předběžně označeného jako Místo rozloučení, které by sloužilo všem, kdo nemají z nejrůznějších důvodů v Praze svůj hrob, a pozůstalí na ně tím pádem nemají kde vzpomínat. Projekt zároveň reaguje na specifickou pražskou situaci, kdy zhruba polovina pozůstalých volí kremaci bez obřadu. Prostor by mohl sloužit i jim, pro důstojné a individuální rozloučení.
„Místo je jedním z mement už z velké části zaniklého starého Bubenče a pro nás lidi spjaté s místem je jeho revitalizace vítanou připomínkou toho, odkud pocházíme a kam směřujeme,“ uvedl ve zprávě místní rodák a zastupitel Prahy 6 Vladimír Šuvarina (ODS).
Psali jsme
Pod názvem Kulový blesk se skrývá organizačně i stavebně náročný projekt, díky kterému Praha 1 získá tři nově zrekonstruované a moderně vybavené…
Práce začnou letos
Proměna bude probíhat ve třech fázích. Hotovo by mělo být do pěti let, tedy v roce 2030. V současné době se čeká na podepsání smlouvy s vítězem soutěže, pak bude možné zahájit první kroky k znovuoživení zajímavého místa.
Už v letošním roce by měla být hotova první etapa, která zajistí lepší přístup k hřbitovu z Wolkerovy ulice. Po celé délce stoupání přibude zábradlí a samotná brána hřbitova se přesune výše, do místa s mírnějším svahem. Břečťan, který prorůstá celým hřbitovem, bude prořezán, čímž vzniknou cestičky. Kromě toho budou prořezány také nebezpečné dřeviny a odstraněny nálety. Pro bezpečný pohyb po hřbitově bude třeba také zasypat dutiny některých hrobů, které se v průběhu let propadly.
Zásahy do zeleně budou jen malé
Hlavní proměna však bude následovat v rámci druhé fáze, kdy vznikne zmiňované Místo rozloučení. Bude ho tvořit stromy obklopená kruhová plocha uprostřed hřbitova, která umožní množství individuálních i skupinových obřadů. Kolem bude několik pevných laviček a další nábytek bude možné přesouvat podle potřeby. Pietní kruh má být jediným místem, kde dojde k větším úpravám. Ve zbytku hřbitova zůstanou vzrostlé stromy a břečťan.
Zásahy do zeleně budou pouze malého rozsahu. Počítá se pouze s odstraněním stromů v místě dostavby původních zdí a také tam, kde mají být přístupové cesty. V rámci druhé etapy by měly být navíc další stromy dosazeny. Pod nimi budou kromě břečťanu růst i bylinky a na jaře kvetoucí cibuloviny tak, aby se prostor v průběhu ročního období měnil.
Závěrečná fáze stojí na majetkových poměrech
Druhá fáze přinese také nové kamenné zdi, které by měly hřbitov lemovat, a nový hlavní vstup. Stávající stěny budou opraveny a vrátí se do nich původní spadlé náhrobní kameny. Na hřbitově by měl dále vzniknou domek pro skladování nábytku a toalety.
Pokud se podaří vyřešit majetková práva k sousednímu bývalému zahradnictví s oranžerií, následovat bude i třetí fáze proměny. Tento objekt je součástí Přírodní památky Královská obora a stejně jako hřbitov chátrá. Pozemek někdejšího zahradnictví by mohl být v budoucnu s hřbitovem propojen brankou. Nabídl by bezbariérový vstup a propojení se Stromovkou.