Zastupitelé jednohlasně podpořili vznik prvního dětského hospicu v Praze

22. 06. 202409:27
Zastupitelé jednohlasně podpořili vznik prvního dětského hospicu v Praze
foto: Nadace rodiny Vlčkových/Vítěznýn návrh rekonstrukce Cibulky studia Petr Hájek Architekti

Usedlost Cibulka v Košířích dlouhá léta chátrala. Od roku 2021 se jí ale postupně blýská na lepší časy. S bohulibým záměrem na vybudování dětského hospicu a navazujícího paliativního střediska, kavárny a dalších prostor pro veřejnost ji tehdy koupila Nadace rodiny Vlčkových. Změnu územního plánu na vybudování prvního dětského hospicu na území hlavního města ve čtvrtek jednomyslně schválilo pražské Zastupitelstvo.

Usedlost, která vznikla už ve 14. století, chátrala několik dekád. Někdejší empírový zámeček se postupem let proměnil v ruinu. Nadace rodiny Vlčkových získala celý areál o rozloze 11.595 metrů čtverečních, včetně nedalekého Čínského pavilonu. Transakce byla provedena odkoupením akcií společnosti Cibulka, jež objekt vlastnila 30 let.

Původně se měl areál stát majetkem městské části Prahy 5. Ta však neměla přesný plán, co by se mělo z usedlosti stát. Cibulku se proto majitel nakonec rozhodl prodat Nadaci rodině Vlčkových, která chtěla již od začátku areál změnit na útočiště pro těžce nemocné děti. Vyplývá to z tiskové zprávy nadace.

Kvalitní řešení bude respektovat historii objektu

V předchozích letech se přímo v areálu uskutečnilo několik setkání s místními nebo hudební festival. Veřejnost byla také detailně seznámena s budoucí vizí Cibulky. Z architektonické soutěže pak vznikl i finální návrh nákladné rekonstrukce studia Petr Hájek Architekti.

„Hledali jsme kvalitní řešení, které by maximálně respektovalo historii objektu i genius loci, ale zároveň nám umožnilo zde vybudovat moderní zařízení dětské paliativní péče,“ řekl už dříve PrahaIN.cz Ondřej Vlček, který spolu s manželkou Katarínou založil rodinnou nadaci.

Hlavní stavební práce začnou v druhé polovině roku

První vlaštovka nákladných oprav, takzvaný Zahradníkův domek, se otevře v druhé polovině letošního roku a bude sloužit jako kavárna. Hlavní část stavebních prací na usedlosti má navázat rekonstrukcí stávajících objektů usedlosti, která by měla trvat do jara 2026. Krátce po zahájení rekonstrukce by pak měly začít práce na novostavbě lůžkového křídla hospice, který bude umístěn ve východní zahradě.

Podle náměstka Petra Hlaváčka (STAN) jde o projekt malý rozsahem, ale velký významem. Na zasedání Zastupitelstva prohlásil, že věří, že bude mít 100procentní podporu. Bohulibý záměr podpořil také Petr Zeman (Praha sobě), který zároveň pochválil architekturu projektu.

„Já jsem moc prosila, aby se to stihlo, protože tohle bude 1. dětský hospic na území hlavního města Prahy. My usilujeme o to, abychom udělali také dětský hospic, ale Nadace manželů Vlčkových bude s tímhle napřed a já jsem za to velice ráda,“ uvedla k návrhu na jednání náměstkyně Alexandra Udženija (ODS). Zastupitelstvo tisk schválilo všemi 62 hlasy.

Děti by se měly cítit dobře

Rozšíření stávající usedlosti je nutné pro co nejlepší naplnění potřeb nemocných dětí a rodin, kterým chce Nadace rodiny Vlčkových pomáhat. Usedlost tak doplní hospicová část.

„Na ni jsou kladeny nároky jako na špičkové zdravotnické zařízení 21. století a zároveň chceme, aby se v ní děti i jejich blízcí cítili jako doma a měli přírodu doslova na dosah ruky přímo z pokoje. Chceme umožnit, aby se děti dívaly do korun stromů, mohly co nejsnáze a bez jakýchkoliv bariér několikrát denně vyjít nebo i na kolečkovém křesle či s postelí na kolečkách vyjet do přírody. Tyto děti totiž většinou žijí v bytech, ze kterých je výprava do přírody velmi náročná, proto doma většinou dlouhé dny a týdny koukají jen do stropu svého pokoje,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.

Stávající budovy budou po rekonstrukci sloužit jako kanceláře nadace. Historické budovy budou dále sloužit jako pokoje pro rodiče, místnosti na terapie, bistro či sál.

Slavnostní otevření celého obnoveného areálu včetně dětského lůžkového hospice je naplánováno na 22. října 2026, přesně dvě stě let po úmrtí biskupa Thun Hohensteina, díky němuž byla usedlost na začátku 19. století v největším rozkvětu.