Zbraslav nechala prověřit kvalitu vody místních studánek

13. 08. 202311:10
Zbraslav nechala prověřit kvalitu vody místních studánek
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Vyhlídkový pavilon Belveder a pramen Královka na Zbraslavi

Zbraslav je známá tím, že je proslulou pramennou oblastí. V lokalitě lesoparku Belveder se nachází několik studánek. Velmi často je využívají místní obyvatelé k občerstvení a někteří si i odvážejí vodu domů. I kvůli tomu se místní radnice ve spolupráci s ochránci přírody rozhodla pro provedení rozboru kvality vody.

Jen v lesoparku Belveder se nacházejí studánky Na Belvedéru, U Interny, U schodů, Královka a Pod školkou. O něco jižněji pak na Zbraslavi najdeme další tři – Kamínka, U Plotu, Pod Baněmi. Na západní straně městské části lze najít ještě studánku Nad Peluňkem.

Jako první byla zjišťována kvalita vody ve třech nejoblíbenějších studánkách – Pod Baněmi, Kamínka a Královka. Vyplývá to z informací uveřejněných na webu městské části.

V České republice je norma pro pitnou vodu velmi přísná a zmiňované zbraslavské studánky sítem neprošly. Ve všech třech se objevují koliformní bakterie, které ukazují na fekální znečištění vody.

Proto se nedoporučuje vodu pít, a to i přesto, že se u studánek nacházejí hrnečky. Na druhou stranu hodnota bakteriálního zamoření je poměrně nízká, a tak je zřejmé, že jednorázové napití rozhodně nezpůsobí žádné zdravotní riziko, nicméně k dlouhodobějšímu užívání je to voda nevhodná.

Zbraslavská studánková voda je ale podle rozboru jinak velmi kvalitní. Je mnohem tvrdší, než je voda v pražském vodovodním řadu a než je běžná dešťová voda. Obsahuje totiž velké množství vápníku a hořčíku. To se dá snadno vysvětlit polohou Zbraslavi, která se nachází jen zhruba 800 metrů od hranice chráněné krajinné oblasti Český kras.

Voda silně obohacená vápníkem a hořčíkem je sice velmi příznivá pro lidský organismus, neplechu ale může způsobit v rozvodech vody a v domácích spotřebičích, například varných konvicích nebo pračkách.

V následujících týdnech čekají podrobné rozbory vody i další studánky na Zbraslavi.