Zdražování vyhání Čechy z Krkonoš

06. 08. 202209:42
Zdražování vyhání Čechy z Krkonoš
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Krkonoše

ANKETA Jedna z nejvyšších inflací v rámci Evropské unie a neustálé zvyšování cen energií a služeb si mohou vybrat svoji daň v ubytovacích a turistických službách už během příští zimy. Někteří lidé mají strach, že se vlivem rostoucích cen a stagnujících mezd dovolená na horách v České republice prodraží a poohlížejí se jinde.

Už během uplynulé zimy byly slyšet stále častější nářky turistů na předražené služby v tuzemských horských střediscích. Je předpoklad, že se situace pro následující zimu nezlepší.

Někteří lidé to vnímají a mnozí už začínají přepočítávat plánované náklady. Na storna objednaných pobytů na zimní, či jarní prázdniny je totiž ještě čas a případné zrušení objednaného hotelu, či chaty je nyní bez finančních sankcí.

České hory, nebo zahraniční pobyt

„Je to pravda. Momentálně uvažuju o tom, jestli pro moji rodinu nebude finančně i zážitkově lepší dovolená v zahraničí, než v Čechách,“ říká k tomu David, podnikatel a otec rodiny, která plánovala pobyt v Jizerských horách a pokračoval výčtem svých obav a kalkulací.

„Pořád máme skoro největší inflaci v Evropě, a jak to sleduju, jen tak se to nezmění. Je tedy předpoklad, že se služby zdraží minimálně o 10-15 procent jen v důsledku inflace. K tomu jsou neuvěřitelně drahé energie, to znamená vyšší náklady na vytápění chaty, vleky a další služby. Takže dalších 15 procent nahoru. Navíc plat mám pořád stejný. A když uvážím, že už loni byly ty ceny přemrštěné, ani nechci domyslet, jak to bude letos. Každopádně začínáme se ženou koukat po zahraniční dovolené. Ta vyjde v podstatě na stejné peníze, ale služby a lyžařské podmínky se nedají porovnat.“

Zima, chalupa

Horská chata. Foto: Martin Hanák, PrahaIN.cz

Někteří návštěvníci českých hor už mají ale pobyty zamluveny a zaplaceny, navýšení cen za ubytování by se jich čistě teoreticky týkat nemělo. Výjimkou jsou chaty a chalupy.

Což potvrzuje Michaela, úřednice a maminka dvou dětí z Kolína: „Pobyt je sice zaplacený, ale skoro u každé chaty, pokud teda nejedete do hotelu, je ve smlouvě dodatek, že si platíte náklady na topení a energie a to bude tuhle zimu mazec. Do toho ty neskutečné ceny za lanovku, které drahé energie ještě navýší.“

Její slova potvrzuje i Aleš, státní úředník a majitel menší chalupy na Šumavě.

„S navýšením nájmu pro příští zimu nepočítám, ale ceny za energie, vytápění a třeba i vodu, ty půjdou nahoru citelně. Musím reagovat na jejich růst. Nicméně každý má řádně zdokumentováno, kolik a za co přesně bude platit. To je základ.“ 

„Nevěděli, co si za to mají říct,“ stěžuje si dál Michaela. „Permice na den skoro za tisícovku. Rodinu s dvěma dětmi vyjde taková dovolená na desetitisíce. To už radši pojedeme do termálů do Maďarska. Tam jsou ty ceny zatím ještě v pohodě. Jak ubytování, tak energie. K tomu levný benzín. Ať si to tady strčí za klobouk,“ uzavírá ale naštvaně paní Michaela z Kolína.

Není důvod cokoli měnit, shodli se klient i hoteliér

Jsou ale lidé, kteří o změně ani na okamžik neuvažovali a navzdory okolnostem se, jako každý rok, chystají strávit část zimy na českých horách.

„Já o tom vůbec nepřemýšlím. Jezdíme každý rok na stejnou chatu v Krkonoších a pojedeme i letos,“ odpovídá na dotaz, zda neuvažuje o změně destinace pro zimní dovolenou Denis.

„Je fakt, že všechno je drahé a bude ještě dražší, ale to bude všude. Navíc, my jsme běžkaři, takže nemusíme platit ty bambiliony za vleky a lanovky. Tam je pravda, že se ty prázdniny můžou prodražit neskutečně, ale to se nás netýká,“ uzavírá.

Majitel horské chaty Skácelka Robert Špaček, podnikatel v pohostinství, souhlasí, že náklady půjdou nahoru. Pro PrahaIN.cz k tomu uvedl:

„Pro příští zimu je zdražování nevyhnutelné, to vám asi řekne každý provozovatel ubytovacích a stravovacích služeb. Promítají se do toho zvýšené náklady na energie a PHM.“

Pan Špaček ani nemá jinou možnost, je totiž zcela odkázán na elektickou energii.

„Jsme v 1000 metrech a uhlí ani plyn sem nedostanu, takže topím elektřinou.“

Z úbytku hostů, nebo rušení zamluvených pobytů strach nemá, protože věří tomu, jakým způsobem se o hosty stará.

„Z odlivu hostů strach nemám, za ta léta, co to dělám jsem se přesvědčil o tom, že když se to dělá pořádně, lidi se vracejí. I teď mám už na zimu obsazeno,“ uzavírá.

Na názor jsme se zeptali i na serveru www.chatyachalupy.cz, který zprostředkovává pronájmy chat a chalup po celé republice. Marek Meitner, který má na starosti tuzemskou klientelu, nám sdělil, že zdražování samotných pobytů se neočekává, zdražení energií ale nevyloučil.

„Významnější zdražování cen pronájmů chat a chalup neočekáváme. Ceny jsou nastaveny tak, že v převážné většině neobsahují položky za energie. Tyto se platí zvlášť dle skutečné spotřeby zákazníka. K eventuálnímu rušení pobytů tedy není vůbec žádný důvod,“ uvedl.

Táhnou teplé kraje a moře


Egypt, jízda na velbloudu

Teplo láká. Foto: Martin Hanák, PrahaIN.cz

Stále populárnější jsou v České republice i zimní zájezdy k moři. Spousta lidí létá do teplých krajů, kde nabírají energii pobytem na pláži a koupáním v moři.

„My takhle létáme každou zimu. V podstatě od té doby, kdy nás jedna dovolená v Česku na horách vyšla na ty samé peníze jako pobyt v Egyptě all inclusive. Už asi pět let. Rozhodně to nehodláme měnit, když teď navíc hory u nás zdražují a zájezdy k moři jdou někdy i dolů,“ má jasno důchodkyně Marcela, která tráví dovolenou jen s manželem.

Některé rodiny nepojedou nikam

Ne všichni si ale vlivem zhoršující se situace mohou dovolit moře, Alpy, nebo termály. Některé rodiny nemají ani na víkendový pobyt na horách.

„Pro nás to není. Ty náklady jsou nad naše možnosti, i když by to člověk rád dětem dopřál, to je jasné,“ říká smutně manželský pár ve středních letech.

„Možná se nám povede víkend, že vezmeme děti a dáme nějaké menší lyžařské středisko v Jizerkách, ale spíš budeme šetřit na Chorvatsko, kam chceme s dětmi v létě. Moře určitě ocení víc, než hory.“

Smutnou realitou zůstává, že vlivem situace na trhu s energiemi, zdražováním služeb, či pohonných hmot, si spousta rodin tuto zimu a následující léto nebude moct dovolit zaplatit žádný pobyt.

„My nejedeme nikam, šetříme na horší časy. Jsme rádi, že jsme rádi a navíc vůbec nevíme, co bude,“ řekl nám k tomu zhruba 40ti letý Prokop, topenář a otec tří dětí a potvrdil obavy mnoha domácností s nejisté situace, která může nastat na podzim, nebo v zimě.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných