foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Želva, ilustrační obrázek
V metropoli žije několik stovek druhů zvířat. Kromě nepříliš oblíbených krys a myší také například ježci, netopýři, veverky, lasičky, kuny nebo lišky. Mnozí živočichové jsou navíc v Praze chráněni. Poněkud svízelnou situaci však mají želvy. Žijí například ve Stromovce a názory na ně jsou mezi Pražany minimálně rozporuplné.
Jde totiž konkrétně o želvy nádherné, které přirozeně žijí na jihovýchodě USA a severovýchodě Mexika. Díky obchodu se zvířaty byl však tento druh postupně zavlečen do celého světa. Původně šlo o domácího mazlíčka, který chovatelům učaroval svými malými rozměry a líbivým vzezřením. Může však rychle dorůst do délky až 30 centimetrů a při správné péči se dožívá i 60 let. To už ale některé majitele nebaví a želv se postupně zbavují.
A nedělají to nijak jinak, než že želvu zkrátka vypustí do volné přírody. Děje se tak po celé Evropě. Želvy však nejsou ve zdejší přírodě původním druhem a ničí původní faunu a flóru. V České republice je tento druh želvy považován za invazivní, řada jedinců žije i přímo v Praze.
„Želva nádherná je nejchovanějším druhem sladkovodních želv na světě. Je klasickým příkladem invazního druhu v Česku. Někteří lidé si ji koupí do akvária, ale za několik let vyroste. Už to není ta roztomilá želvička, ale proměnila se v agresivního dravce. Lidé si s nimi najednou neví rady, tak je vypustí,“ řekla redakci letos v únoru bioložka Klára Tydlitátová.
Želvy si na život v Praze zvykly
Na život ve zdejších podmínkách si navíc želvy nádherné postupně zvykají. Zatímco dříve nebyly schopné přečkat zimu, dnes už jim to problém nečiní. Jsou to dravci a likvidují vše, co se ve vodě objeví. Postupně tak vytlačují původní druhy. Mohou být také původci exotických chorob.
„Ve vodních tocích likvidují všechny menší rybky. Dravci jako je například štika, tak přichází o potravu. V tůních pak želvy doslova vyžerou celou populaci pulců a nevylíhnou se žáby. Tím je narušen přirozený ekosystém. Vychýlení od přirozeného stavu pak má negativní dopad na naši přírodu,“ dodala Tydlitátová.
Doma jsou například ve Stromovce
Prokazatelně se želvy vyskytují ve Stromovce. Místní obyvatelé je tam pozorují už několik let a někteří je už dokonce považují za místní. „Podrobný monitoring výskytu želv ve Stromovce neděláme, ale již několik let zaznamenáváme zde jejich výskyt - konkrétně 2 kusy v lokalitě Malé Říčky a rybníka Rozínek,“ uvedla pro PrahaIN.cz Petra Fišerová, tisková mluvčí Lesů hlavního města Prahy, které mají Stromovku ve správě.
Želvy se prý ve Stromovce nemnoží. Pravidelně jsou ale schopny v místních podmínkách přečkat zimu. „V souvislosti s jejich výskytem v současné době neřešíme žádné velké škody. Upozorňujeme však, že to není náš volně žijící živočich, a proto jejich vypouštění do volné přírody není povolené,“ dodala Fišerová.
Nalezená želva jako téma hádky
A právě to se stalo jablkem sváru místních obyvatel. Když se totiž na sociálních sítích objevil příspěvek, ve kterém se jedna z místních v dobré víře pokusila želvu nádhernou ze Stromovky zachránit, sousedé se neshodli, jaký osud pro ni bude nejlepší. Zatímco někteří se tvrdě stavěli proti jejímu návratu do Stromovky, další ji bránili slovy, že už je to přece její domov.
Konverzace se odehrála v sousedské facebookové skupině Letenská parta. Jedna z místních tam umístila fotografii želvy, kterou našla a hledala jejího majitele. „Jestli to je ta ze Stromajdy, tak ji tam vraťte, ona tam žije již několik let,“ objevilo se jako odpověď v komentářích. To však vyvolalo vlnu reakcí.
Psali jsme
Stromovka je jedním z mála míst na Praze 7, kde mají pejskaři možnost své čtyřnohé parťáky nechat běhat na volno. I zde ale platí pravidla, která…
Komentující se rozdělili na dva tábory
„V naší přírodě nemá co dělat,“ oponoval někdo ze sousedů. „Klid. Jsou jich kvanta skoro ve všech pražských rybníčcích. Zatím naštěstí nemají podmínky pro rozmnožování,“ namítal další. „Naštěstí nejsou. Alespoň v části Prahy, kde se pohybuji. Je úplně debilita se jich zbavovat vypuštěním. Jsou invazivní a nemají zde nepřátele. Nepatří k nám do přírody, takže ruší funkční koloběh života,“ nenechali se však odpůrci želv v pražské přírodě.
Tím však výměna názorů zdaleka neskončila. Komentující se rozdělili na tým „vrátit do přírody“ a tým „želva v přírodě nemá co dělat.“
S želvami se znají i rybáři
Podobné dilema trápí také rybáře. Jak se naše redakce dozvěděla od jednoho z nich, s želvami se prý u vody potkávají celkem běžně. „Kamarád jí jednou dokonce ulovil klasicky na prut. Já zatím jenom jednou na podběrák. Ale vídáme je jinak často, na různých místech. Jsou docela rychlé, i když tak nevypadají,“ řekl naší redakci dlouholetý rybář.
S kolegy už prý také párkrát na téma želvy v české přírodě narazili. Ani u nich prý nepanuje shoda. „Někdo je pro vypuštění, někdo zase proti. Já ji vrátil. Co bych s ní asi tak dělal?“ uzavřel rybář.
Správné je volat do útulku
A jak tedy při nálezu želvy postupovat? Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy exotické druhy, mezi které želva patří, nepřijímá. „Pokud se na nás někdo v souvislosti s výskytem exotické želvy obrátí, směřujeme ho stejně jako v jiných obdobných případech na útulek městské policie,“ uzavřela Petra Fišerová.
Odchyt a předání do útulku doporučuje na webu také Záchranná stanice pro divoká a exotická zvířata Praha-Libeň. Vhodné je také si želvu nechat, darovat ji známým anebo ji nabídnout inzerátem. Naopak ztrátou času je nosit želvu do zoologické zahrady, tam ji prý nepřijmou.
To samé radí záchranná stanice v případě nálezu zraněného zvířete anebo v případě, že už jakožto chovatel zvíře nechcete. Vypuštění do přírody je v takovém případě naprosto nevhodné.