Žena měla v záchodě netopýra. Udělala nejhorší možnou věc

24. 09. 202312:01
Žena měla v záchodě netopýra. Udělala nejhorší možnou věc
foto: Wikimedia Commons, k užití pro média/Netopýr

PrahaIN.cz v sobotu hovořila s lékařkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Důvodem rozhovoru byl zvýšený výskyt respiračních onemocnění na území hlavního města. Odbornice nás krom toho upozornila na zážitek, který si jí nedávno stal.

Když šla v noci na toaletu, všimla si, že je v míse jakýsi předmět. Byl to netopýr.

„Samozřejmě jsem se strašně lekla, ale nezaváhal jsem,“ uvedla. „Jsem zvyklá na kritické situace a záplavu adrenalinu, ten jsem tedy v těle měla okamžitě. Netopýra jsem normálně vzala a dala ho na parapet, ať odletí,“ popsala s tím, že jí už víc pacientů oznámilo, jak jim netopýři vlétli do bytu.

Lékařka bydlí na Zeleném pruhu v Praze 4.

„Pak jsem ale nemohla usnout. Bylo to minulý týden a větrali jsme, protože bylo ještě v deset večer přes dvacet stupňů,“ dodala s úlevou.

PrahaIN.cz proto zjišťovala, jak v podobných případech správně postupovat. Odpovědi poskytla organizace Nyctalus, která se věnuje netopýrům.

Chcete je vidět?

„Chytnete ho tak, že zvíře lehce přehodíte hadrem i přes hlavu a jemně uchopíte i s hadrem a vložíte do papírové krabice. Nikdy nesahejte na netopýra holýma rukama! Krabici si připravte předem, dejte do ní plochou misku s vodou, například víčko od dětské výživy nebo od PET lahve. Krabici zaklopte víkem, udělejte malinké dýchací otvory. Pozor na díry v krabici, netopýr se protáhne otvorem o velikosti 0,5 x 2 centimetry,“ přiblížil Nyctalus.

Pokud byste se i tohoto postupu báli, v Praze funguje SOS netopýří linka (731 523 599). Pomoc nabízí také záchranná stanice hlavního města (773 772 771).

Nyctalus rovněž pozval čtenáře na setkání s ježky a netopýry, které se uskuteční dne 7. října od 14:30 do 17:00 v parku Gutovka. O týden později proběhne EKODEN v Malešicích. I zde odborníci ukáží místa výskytu ježků a netopýrů. Asi nejzajímavější akcí je takzvaný Den otevřených dveří (15. října). Sraz je ve 12:30 na Branické skále. Proběhne exkurze do podzemí, kde se nachází zimoviště netopýrů.

Ani v jednom případě se neplatí vstupné a místa jsou ještě volná (přihlásit se můžete ZDE).

Doplňme, že od bydliště uvedené lékařky k Branickým skalám je to normální chůzí přibližně deset minut.