foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Protipovodňová opatření v Praze
Povodně v České republice smetly domy v několika městech a obcích. Podle Ústředního krizového štábu bylo evakuováno přes 12 tisíc osob. Někteří ale pomoc odmítali. S jedním takovým člověkem měla naše redakce možnost hovořit.
Velmi špatná byla situace například v Krnově, kde voda zaplavila více než osmdesát procent města. Klesat začala v neděli a nyní již majitelé nemovitostí sčítají škody. Město se proměnilo k nepoznání, všude je bahno, lidé se zbavují zničených věcí, rozbořené jsou silnice a na ulicích jsou vidět třeba i převrácené automobily anebo kontejnery.
Někteří se evakuovat odmítli, a to i přes fakt, že věděli, jak obrovské nebezpečí jim hrozí.
Nařízená evakuace je přitom povinná. „V případě odmítnutí evakuace se osoba dopouští přestupkového jednání, mělo by dojít k jejímu ztotožnění a následně případně k zahájení správního řízení o spáchání přestupku. Evakuaci může nařídit velitel zásahu (HZS), starosta obce nebo hejtman kraje,“ uvedla pro PrahaIN.cz Dana Slabochová z oddělení tisku pražské policie.
„Probíhají rozsáhlé evakuace na mnoha místech. Na vlastní oči jsem ale včera viděl i lidi v ohrožených domech a slyšel od hasičů, že je z nich nemohou dostat. Opakuji to ještě jednou. Neriskujte život svůj ani složek IZS. Evakuujte se včas,“ zmínil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na sociální síti.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Napjaté očekávání už třetí den vládne mezi lidmi, kteří žijí nedaleko Rokytky v Praze 8. Zvyšující se tok tohoto potoka téměř neustále…
Hasiči chtěli pomoct
O tom, že lidé evakuaci odmítají, hovořil i na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu. Někteří lidé před hasiči zavírali dveře či dělali, že nejsou doma. „Hasiči to ale dělají proto, aby se nemuseli na místo vracet v mnohem horších podmínkách, kdy pak bojují i o svůj vlastní život,“ dodal Rakušan a varoval je, aby pak nemuseli stát na střechách svých domů a čekat, zda jim přiletí na pomoc vrtulník.
Hasičský sbor Moravskoslezského kraje zveřejnil na Facebooku autentickou nahrávku toho, jak lidé evakuaci odmítají. Příspěvek má obrovský dosah, během necelého dne ho sdílelo téměř sedm tisíc uživatelů.
„Toto je reálná ukázka jedné z mnoha situací, se kterými se hasiči během povodní setkávali – lidé odmítající evakuaci i samotnou záchranu. Spoléháte na nás, ale je potřeba Vaše plná součinnost a spolupráce. Důvěřujte nám prosím, jsme tu proto, abychom vám pomohli,“ psali hasiči.
PrahaIN.cz hovořila s dcerou jedné z těch, kteří se na Moravě evakuovat odmítli. „Vracela jsem se v neděli z dovolené ze zahraničí, takže jsem mamku nemohla odvézt, i když pochybuju, že by se mnou jela,“ říká studentka vysoké školy.
Velká voda ve Středočeském kraji. Autor: PrahaIN.cz
Obrovský strach
S matkou hovořila naposledy v sobotu ráno, den o ní pak žádné zprávy neměla.
„Samozřejmě, že jsem měla strach, na zpravodajství jsem koukala každou minutu,“ říká nám.
Důvodem, proč evakuaci odmítla, byla zvířata a strach opustit rodný dům. „Neodešla by bez zvířat. Máma má dvě slepice, měla tři králíky, chodí k ní kočky, psi od sousedů. Všechno by s sebou určitě vzít nemohla,“ líčí.
I jejich dům byl nakonec zatopen. Naštěstí se nejvíce vody drželo na zahradě, v domě bylo zhruba třicet centimetrů. I tak bude potřeba udělat nové podlahy a vyhodit koberce a nábytek, který zůstal ve spodním patře.
„Myslím, že nikdo ani nevěděl, že vůbec byla doma. Bydlí sama, zůstala v horním patře a čekala, až voda opadne. Bez elektřiny, plynu i telefonu,“ sděluje její dcera.
A jestli se bála? Strašně moc.
„Když jsem pak viděla, jaká spoušť je okolo, bylo mi do breku. Máma měla neuvěřitelné štěstí, ale také hrozně hazardovala,“ uzavírá s tím, že ale nebyla jediná, kdo neuposlechl a zůstal doma.