foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Vrchní pražský rabín David Peter
Slavnostní bohoslužbou zahájili příslušníci pražské židovské obce oslavy legendárního biblického svátku Sukot (Svátek stanů), který patří mezi nejvýznamnější židovské svátky. „Jde o Boží příkaz, který je uvedený v Tóře. Slavit tento svátek je tedy naší radostí, ale i povinností,“ řekl redakci PrahaIN.cz vrchní pražský rabín David Peter.
Svátkem Sukot si Židé připomínají bydlení svých předků ve stanech během putování na poušti po odchodu z otroctví v Egyptě. Biblický poutní svátek Sukot už od dob starověku patří k nejzásadnějším židovským svátkům. V Izraeli byl spojen i se závěrem sklizně.
„Jde o Boží příkaz, který je uvedený v Tóře. Slavit tento svátek je tedy naší radostí, ale i povinností. Svátkem Sukot si připomínáme odchod našich předků z egyptského otroctví, což je v naší historii zásadní událostí. Židé se stali svobodným národem. Zároveň oslavujeme dokončení ročního cyklu čtení z Tóry a začíná nové roční čtení
Oslavy probíhají tak, že postavíme takzvané suky neboli stánky. V nich pak po sedm dní přebýváme, jíme sváteční pokrmy, pokud můžeme tak v nich i žijeme a spíme," řekl redakci PrahaIN.cz vrchní pražský rabín David Peter.
Psali jsme
REPORTÁŽ Uprostřed letního dopoledne panuje na novém židovském hřbitově důstojné ticho a klid. Zdání klame. V zákoutích státem chráněné památky…
V dobách, kdy v Jeruzalému dominoval legendární chrám krále Šalamouna, slavili Sukot příslušníci dvanácti izraelských kmenů na velkém shromáždění uprostřed chrámovém nádvoří. V dnešních dobách se Židé na Sukot setkávají u slavné Zdi nářků. Jejich shromáždění je vždy spojeno s požehnáním kohenů (kněží).

Staronová synagoga v Praze, postavená ve třináctém století. Foto: PrahaIN.cz
V diasporách po celém světě Židé slaví Sukot ve svých synagogách. Během slavnostní bohoslužby mají v rukou snítky myrty, větvičky datlové palmy, etrog (citrusový plod) a vrbový proutek.
Po ukončení Sukotu následuje židovský svátek Simchat Tora (Radost z Tóry). V tento den je ukončeno čtení z Pěti knih Mojžíšových a zahájí se nové roční čtení. V synagoze se shromáždí celá židovská komunita a ze schránky je vyjmuta Tóra. Po modlitbách následuje slavnostní průvod členů obce se svitkem Tóry a oslavy se přesunují na ulici před synagogu.
Svátkem Simchat Tora se uzavírá oslava takzvaných velkých svátků, jako je Jom Kippur (Den smíření) a Roš Hašana (Nový rok).