Změna územního plánu pro Nové Dvory byla schválena

01. 06. 202408:34
Změna územního plánu pro Nové Dvory byla schválena
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Výstavba metra D

Už čtyři roky probíhají intenzivní práce na proměně rozhraní Prahy 4 a Prahy 12, kde má současně s novou stanicí metra D vzniknout i zbrusu nová městská čtvrť s názvem Nové Dvory. Schválená změna územního plánu umožní navýšit stavební kapacity na městských pozemcích. Vzniknout má až 2 tisíce nových bytů.

V dubnu 2022 zahájil pražský dopravní podnik stavbu úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu ulici. Navazovat má úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice. Dle původních plánů mělo být hotovo v roce 2029. Kvůli sporům ohledně dodavatelů a opakovaným posuzováním vítězných nabídek se však projekt pravděpodobně zpozdí.

Nové metro má přinést do lokalit zejména na území Prahy 4 kromě lepšího dopravního spojení také nové příležitosti pro developery. Okolí vznikajících stanic metra čeká velká výstavba obsahující rozsáhlé bytové i administrativní projekty. Největší proměna se chystá v okolí stanic Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory. O všech plánovaných projektech jsme již dříve informovali ZDE.

Metro je městotvorný prvek

„Metro je silný městotvorný prvek a já se těším na nové čtvrti, které kolem jeho stanic vyrostou. Bez toho by tak obří investice ani nedávala smysl. Metro je neskutečně silným impulsem pro město krátkých vzdáleností, kde byste měl mít v docházkové vzdálenosti všechno, co potřebujete a zároveň se pohodlně a rychle dopravíte tam, kam ve městě potřebujete a nemusíte přitom šlápnout do pedálů,“ uvedl tehdy k plánovaným změnám náměstek pro strategický a územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

O krok blíže vzniku je teď dle tiskové zprávy magistrátu lokalita Nové Dvory, která se dočkala změny územního plánu. Území o rozloze 30 hektarů bude možné využít pro stavbu až 2 tisíc bytových jednotek a polyfunkčního domu přímo nad stanicí metra, který nabídne prostory pro bydlení, administrativu, služby i komunitu.

vizualizaceVizualizace Nových Dvorů. Zdroj: studio UNIT architekti

Tři sta tisíc metrů čtverečních podlahových ploch pro nájemní bydlení

„Na 15 hektarech městských pozemků, které byly Pražské developerské společnosti svěřeny k hospodaření, projektový tým připravuje celkem téměř 300.000 metrů čtverečních hrubých podlahových ploch zejména pro městské nájemní bydlení a cca 130.000 metrů čtverečních pro administrativu, restaurace, kavárny, obchody a služby, které přinesou až 5.000 nových pracovních míst. Dále mateřskou, základní a střední školu, kulturní či komunitní centrum a sportoviště,“ přiblížil ve zprávě Petr Hlaváček.

Příprava nové čtvrti pokračuje souběžně s přípravou dopravní obslužnosti. Kromě metra má do nové čtvrti jezdit také tramvaj, která bude prodloužena z Modřan a u metra bude končit. Lokalita je rozdělena na jednotlivé projekty, které se budou postupně realizovat. Zcela hotovo by mělo být asi za 10 nebo 15 let.

O tváři Nových Dvorů rozhodla územní studie

Co může a nemůže v místě vzniknout, určila Územní studie z roku 2021, o kterou se postaralo studio UNIT architekti. Rozvoj nové části sledovalo hned ve čtyřech oblastech: sociální, ekonomické, environmentální a kulturní. Vzniknout má optimální sociální mix pro lidi každého věku i socioekonomického statusu. Důraz má být přitom kladen na dostupné nájemní bydlení pro takzvané preferované profese, samoživitele nebo seniory.

Klíčovým parametrem byla i udržitelnost a efektivita rozvoje. Vzniknout má velkorysý veřejný prostor tvořený náměstími a parkem Jalodvorská louka. Počítá se také s rozvojem modrozelené infrastruktury, například se zachytáváním dešťové vody a vytvořením nových zelených ploch.

Místním se stavba metra původně nelíbila

Zeleň, respektive její ničení, bylo ještě před začátkem stavby nové linky metra předmětem stížností místních obyvatel. O protestu proti kácení desítek vzrostlých stromů jsme informovali ZDE.

Dominantním heslem protestu byl tehdy nápis: „Podvedli nás, podvedou i Vás. ODS 2012, Hřib 2022. Vše tu vykácí pro developery“. Spolek místních označoval výstavbu nové linky metra za záminku pro zahušťování Prahy na úkor kvality života stávajících obyvatel.