foto: Jan Svoboda / PrahaIN/Hlavní město Praha
Obyvatelé metropole mohli v období od dubna do září letošního roku na internetu vyplnit pocitovou mapu Zdravá Praha. Výsledky jsou již k dispozici. Interaktivní dotazník se zaměřil na bezpečnost, čistotu, ale také parkování nebo množství zeleně. Základem bylo osm celoměstských otázek, které byly v rámci jednotlivých městských částí rozšířeny o další.
Celý projekt proběhl v rámci programu „Zdravé město Praha“ ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst a Univerzitou Palackého v Olomouci. Nabídl tak svým obyvatelům moderní nástroj pro aktivní zapojení a participaci na rozvoji, takzvanou Pocitovou mapu zdravé Prahy 2021.
Dotazník byl koncipován jednoduše.
Uživatel si vybral městkou část, ve které žije, nebo ve které tráví svůj čas. Pak už odpovídal na jednotlivé dotazy. Mezi ně patřilo například to, kde tráví volný čas, kde se necítí bezpečně, kde je nepřehledný přechod pro chodce. Odpovědi zadával do mapy. Mohl přidat i svůj komentář.
Výsledky jsou členěny podle jednotlivých městských částí od Prahy 1 do Prahy 22. Stačí se připojit ke webové stránce www.pocitovemapy.cz a projít si odpovědi sousedů nebo lidí, kteří se v městské části pohybují. Stejně jako při vyplňování si člověk vyhledá městskou část, která ho zajímá a pak už je to pohodlné.
Vyberete konkrétní sekci a prostudujete mapu, informace navíc můžete filtrovat dle věku a pohlaví. Přečíst si můžete i jednotlivé komentáře. My se zaměřili na bezpečnost. Místa, kde se necítíme dobře, jsou na mapě vyznačeny červenou barvou.
Čemu se vyhnout?
Celkově lze říct, že se jedná o místa, která v povědomí Pražanů dlouhodobě v souvislosti s bezpečností spouští vnitřní alarm. Není to pozitivní zpráva. Je totiž patrné, že se bezpečnostní situace v Praze v podstatě nemění.
Na Praze 1 odpovídalo 259 respondentů a označilo 4.989 prvků.
Žádné velké překvapení se nekonalo. Podle výsledků se lidé cítí nejméně bezpečně v okolí Václavského náměstí a v parku před Hlavním nádražím, pro který se vžilo označení Sherwood. Další výrazná oblast je na Smetanově nábřeží před klubem Lávka. Tady lidem vadí průchod u klubu a velké množství narkomanů, Staré město a ulice Dlouhá. Nejčastěji lidé na jedničce kritizovali narkomany, bezdomovce, dealery, naháněče, pasáky a nepořádek.
Praha 2 byla hodnocena 273 respondenty, kteří označili 609 prvků.
Viditelně nejhůře je na tom Karlovo náměstí. Jeden komentář za všechny: „Divnolidi, bezdomovci, feťáci, prostitutky, drogy.“ Pozor si je třeba dát i I.P. Pavlova. Toto místo si vybrala i legendární hip-hopová kapela PSH, kdy se v jejich songu Praha z roku 2001 objevuje: „…kola dál točící / za první pražskou atrakcí…po levé straně na Pavláku / heráci tu stojící…“
Kromě stížností podobného typu jako v případě Karlova náměstí lidem vadí doprava. Červená se i začátek Vinohradské, mimo jiné kvůli podchodu z Vinohrad k Národnímu muzeu. V tomto místě byl nedávno zprovozněn přechod pro chodce takzvaně na povrchu. Podchodu se tak lidé mohou vyhnout. Nádraží označili i respondenti z dvojky. Zajímavé je, že Riegrovy sady dostaly velmi nízký počet negativních bodů, oproti tomu Sady Svatopluka Čecha, které jsou z jedné části Prahy 10, se červenají jako o závod. Dobře si nevede ani dvojková část Nuslí a tamní proslulý most.
Bezdomovci ve Vršovicích
Prahu 3 hodnotilo celkem 385 respondentů.
Než jsme mapu otevřeli, udělali jsme v redakci tipovačku. A trefili se. Lidé se nejméně bezpečně cítí v Husitské a v okolí Alberta na Olšanském náměstí. Právě tady mimochodem pracoval Zdeněk Svěrák ve filmu Vratné láhve. Lidem není příjemně ani v okolí stadionu Viktorky Žižkov. Zejména z důvodu dopravních komplikací občané vybrali i ulici Jana Želivského, zejména část, kde se kříží s Koněvovou.
Několik respondentů tuto oblast vybralo jako nebezpečnou opět kvůli narkomanům. Kdo četl novou knihu Davida Urbana Rozsudek smrti, spojí si lokalitu s úmrtím jednoho z aktérů detektivního románu.
Praha 4 patří k největším městským částem. S více než 130 tisíci obyvateli je dokonce největší.
Na jejím území se nachází historické Nusle, ale i velká sídliště na Spořilově. Míst, kde se lidé necítí komfortně, je požehnaně. V rámci Nuslí je to Náměstí bratří Synků, území pod Nuselským mostem, oblast kolem ulic Bartoškova, K podjezdu a Nad vinným potokem. Negativně je hodnocena oblast podél Vltavy, Podolí. Zde lidem vadí špatné dopravní opatření a narkomani, bezdomovci. Dobře nedopadlo ani sídliště Novodvorská a jeho okolí.
Kde se necítíme bezpečně. Praha 5. Zdroj Pocitovemapy.cz
Na pětkové části vyplnilo dotazník celkem 322 lidí.
Ani v tomto případě nás nečekalo žádné překvapení. Nejhůře hodnocená je oblast Anděla a Smíchovského nádraží. Sem nedávno upřel pozornost i tým kriminalistů z bývalé skupiny Krystal. Během jediného měsíce zde zadrželi desítky dealerů. Špatně si vede ulice Vrchlického, Plzeňská. Jako přes kopírák lidé uvádí stejné problémy; narkomani, bezdomovci, nepořádek. Další lokalitou je sídliště Barrandov.
Psali jsme
Tým kriminalistů, který vznikl ze skupiny Krystal, začal působit i na pražském Andělu. Lokalita je dlouhodobě vnímaná jako velmi problematická.…
Šestka dříve patřila k takzvaně lepším čtvrtím, nicméně ani jí se problémy nevyhýbají.
Své odpovědi zaslalo 379 občanů.
Kulaťák, část Evropské a Vypich trápí bezdomovci a narkomani. Okolí ulice Moravanů byla označována zejména kvůli špatné dopravní situaci.
Praha 7 může pracovat s celkem 171 názory.
Vyhnout byste se měli okolí Nádraží Holešovice a metru Vltavská. Lidem se nelíbí ani mosty a podchody v uvedené oblasti. Snad už ani není třeba vypisovat, co je konkrétní příčinou. Jako zanedbanou oblast vnímají lidé ulici Na Maninách a Bubenské nábřeží.
Kde se necítíme bezpečně. Praha 8. Zdroj Pocitovemapy.cz
Florenc by měla dělat vrásky vedení Prahy 8.
Navazující Karlín, který byl po povodních v roce 2002 postupně revitalizován, je mezi Pražany vnímán celkem pozitivně. Oblast se za posledních dvacet let výrazně změnila. Nutno dodat, že jednoznačně k lepšímu. Pokud budete hledat nové bydlení, rozhodně ne na Palmovce. Podle hodnocení se jedná o nebezpečnou lokalitu s výskytem narkomanů a bezdomovců. Na ulici V Holešovičkách si dejte pozor na dopravu.
Na devítce pozor na oblast, kde ulice Spojovací přechází do Čuprovy. Nepříjemně vám bude v parku OSN a v některých částech Proseka. Občanům se nelíbí ani podchod u nádraží ve Vysočanech.
Desítková městská část má více než 100 tisíc obyvatel. Co do počtu obyvatel je druhou největší.
Lidem se nelíbí na Čechově náměstí ve Vršovicích. Jeden z komentářů například informuje o Ukrajincích v souvislosti s překupníky drog. Mezi obyvateli Vršovic na Praze 10 je negativně vnímána oblast Edenu a sídliště Vlasta. Na ulici Vršovická se objevilo několik příspěvků, které kritizovaly popíjení alkoholu před večerkou, to samé vadí v ulici Orelská. Špatně je hodnocená také zastávka metra Strašnická a Skalka.
Co nám pocitová mapa řekla?
Podle názoru veřejnosti jsou to jednoznačně narkomani a bezdomovci. V rámci bezpečnosti to byly nejčastěji zmiňované odpovědi. Z mapy však vyčteme ještě jednu podstatnou věc; že se nejedná pouze o záležitost centra Prahy, ale o mnohem širší oblasti. Často o parčíky, temná zákoutí, okolí obchodních center. Není to však pravidlem.
Vršovice, ulice Husitská, Palmovka, to jsou oblasti s vysokou hustotou obyvatel. Pocitová mapa potvrzuje názory, které se objevují například na facebookových skupinách, že je třeba drogovou problematiku řešit komplexně v rámci celé metropole. Pokud dojde ke zvýšené činnosti policie v centru, problém se pouze posune.
|
Psali jsme
Dvoučlenná policejní hlídka v akci. Během pár dní při dvou zákrocích na Praze 5 zadržela jeden a půl kilogramu marihuany a jednu plynovou…