Známý americký režisér poslední Bondovky pomáhá na Ukrajině. Popsal ty nejděsivější věci

24. 04. 202214:47
Známý americký režisér poslední Bondovky pomáhá na Ukrajině. Popsal ty nejděsivější věci
foto: Instagram Cary Fukunaga /Řežisér na svém Instagramu sdílí své dobrovolničení na Ukrajině

Cary Fukunaga je americký filmový a televizní režisér, scenárista, producent a kameraman. Je například autorem první řady detektivního seriálu Temný případ nebo také poslední bondovky Není čas zemřít. Režíroval také snímky jako je Jana Eyrová nebo TO, hororový příběh natočený podle stejnojmenného románu Stephena Kinga. Na Ukrajině dobrovolničí téměř měsíc a půl, navštívil již mnoho měst a o svých dojmech promluvil v rozhovoru pro ukrajinský web TSN.

Fukunaga byl na začátku války ve Lvově, navštívil také Kyjev a Charkov, byl přítomen i v Kramatorsku po ruském útoku na nádraží či v Buče. Začátek jeho cesty neměl cíle, neplánoval pracovat na filmu, ani hledat nápady na své další filmy. Věděl, že ho na Ukrajině potřebují a věděl, že tam pro něj nějaká práce bude.

Režisér popsal své pocity, když přijel do Irpině a Buči. „Do Irpině jsme přijeli první týden po opuštění ruských vojsk a ten samý den jsme jeli do Buči a viděli, co se tam stalo. Je to katastrofa,“ řekl v rozhovoru režisér. Po tom, co viděl však připustil, že nejstrašnější je zjištění, že existují lidé, kteří válku na Ukrajině popírají.

„Vidím lidi, jak zveřejňují příspěvky na sociálních sítích, nebo sám hovořím s lidmi, kteří odmítají uvěřit, že Rusové zabíjejí nevinné civilisty. Jako historik a jako člověk, který studoval různé války vím, že války proti civilistům nejsou nic nového. Ale teď mluvíme o velkém státě, který napadl jiný a cíleně zabíjeli civilisty. Viděli jsme to v Buči a Irpini, viděli jsme to každý den v Charkově. A když říkají, že to jsou sami Ukrajinci, kteří zabíjejí své lidi, tak mi z toho exploduje mozek," rozhořčil se Fukunaga.

Ruský prezident Putin podle něj v mnoha lidech úspěšně vyvolal strach. „Hovořil jsem s mnoha lidmi a shodli jsme se, že ruská média neřeknou všechno. Ale stále si myslím, že je mnoho lidí, kteří rétorice Kremlu věří. I na Ukrajině jsou starší generaci, které tomu věří, protože vyrostli na ruské televizi a stále v ni věří. Bomby mohou dopadat na sousední domy a oni předpokládají, že to dělá jejich armáda. Je to velmi těžké a já tomu říkám nemoc. Má příznaky onemocnění, které je obtížné léčit,“ uvedl v rozhovoru.

Sám přiznal, že jeho přátelé a rodina nechápou, proč na Ukrajinu, kde je stále velké riziko pro život, odjel. „Prostě cítím, že to potřebuji. Nevím, jestli dokážu sofistikovaně a upřímně odpovědět, proč to dělám,“ přiznal.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných