foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Vombat obecný Cooper
Ve středu 12. dubna dorazila do pražské zoologické zahrady první samička vombata obecného. Čtyřletá Winkleigh by měla vytvořit chovný pár s dvouletým Cooperem. K vidění bude zhruba od poloviny května.
Winkleigh se narodila v únoru 2019 v Trowunna Wildlife Sanctuary v Tanzánii. Do Prahy však přicestovala z kodaňské zoo. Za svým budoucím ženichem cestovala 13 hodin. Cesta vedla nejprve z Kodaně trajektem a potom přes Německo.
„Při transportech je pochopitelně klíčové kontrolovat stav a aktivitu zvířete průběžně. Vombatí samička byla po celou dobu při vědomí a každou cca hodinu a půl tým Zoo Praha zastavil a její stav zkontroloval,“ uvedl pro PrahaIN.cz tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.
S Cooperem se seznámí za měsíc
Do Prahy samička dorazila ve středu 12. dubna asi ve 22 hodin. „Po prohlídce veterinářem nebylo shledáno nic nestandardního a zvíře bylo umístěno do povinné měsíční karantény,“ dodal Mašek.
Po ukončení měsíční karantény by měl začít proces seznamování se samcem Cooperem, který dosud expozici v pavilonu Darwinův kráter obývá sám. Seznámení by mělo nejprve probíhat v chráněném kontaktu a podle vzájemných reakcí dojde k úplnému spojení. Návštěvníkům by se měla Winkleigh představit v polovině května.
Psali jsme
Už od minulého týdne mohou návštěvníci pražské zoo obdivovat dva samce jeřábů bílých. Díky nim se zahrada chlubí unikátně zbarvenými mláďaty tohoto…
Příjezd komplikovala pandemie
„Příchod vombatů z Tasmánie do Evropy zkomplikovala pandemie covidu, a tak sameček Cooper zůstával v Darwinově kráteru bez partnerky. To se nyní změní,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v tiskové zprávě.
Cooper je podle něj velice oblíbeným obyvatelem zahrady a stal se také součástí nové kampaně Seznamte se. Ta návštěvníkům představuje zajímavé zvířecí osobnosti a přibližuje jejich život.
„Nepochybuji o tom, že i Winkleigh si získá zájem návštěvníků Zoo Praha a že časem je snad potěší i mládě našeho vombatího páru,“ dodal Bobek.
Tasmánský vombat je menší a odolnější
Oba vombati patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který má oproti těm kontinentálním šedší srst, je menší a lépe snáší české podnebí. Jde o nejbližšího příbuzného koaly. Obývá Tasmánii a vlhké oblasti Austrálie.
Vombati se živí převážně různými druhy trav. Aktivní jsou zpravidla v noci a své teritorium si vyznačují trusem ve tvaru krychle. Většinu svého života tráví tito vačnatci hloubením podzemního systému nor a chodeb. I proto mají samice obrácený vak otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.
Cooper je rozmrzelý, když ho ráno chovatel nepřivítá
Na naši otázku ohledně specifik chovu vombatů odpověděl Filip Mašek, že každý jednotlivý jedinec reaguje na život v zajetí jinak a je proto otázkou, jak se v Praze bude líbit právě nově příchozí Winkleigh.
„Například Cooper přišel ze Zoo Hannover trochu ochočený, a tak je úzce fixován na svého chovatele, reaguje na jeho hlas a dle jeho slov je Cooper rozmrzelý, když ho ráno chovatel nepřivítá pořádným podrbáním. Winkleigh taky nepatří podle našich informací k těm divočejším jedincům, a tak bude zajímavé sledovat, jak si zvykne nejen na samce Coopera, ve kterém by měla nalézt partnera v rámci chovu, ale i na nový režim, chovatele, zkrátka nový domov,“ uzavřel Mašek.